V dávných dobách žil v malém městečku mladý muž jménem Xin. Byl to hledač pravdy a toužil dosáhnout osvícení. Každý den chodil do starého chrámu na kopci nad městem, kde se setkával s moudrým mnichem jménem Wu.
Mnich Wu byl proslulý svojí moudrostí a věděním o taoismu. Xin mu často položil otázky týkající se života, vesmíru a cesty k osvícení. Mnich Wu vždy klidně a trpělivě odpovídal a předával mu pokyny, jak dosáhnout osvícení.
Jednoho dne se Xin zeptal mnicha Wu: „Jak mohu dosáhnout osvícení a nalézt cestu k pravdě?“
Mnich Wu mu ukázal prázdnou hliněnou misku a řekl: „Xine, představ si, že tato miska je tvá mysl. Pokud je plná myšlenek, strachů a touhy, nemůžeš nalézt pravdu. Musíš nejprve vyprázdnit svou mysl a učinit ji prázdnou, stejně jako tato miska.“
Xin si uvědomil, že jeho mysl byla plná starostí a myšlenek na minulost a budoucnost. Rozhodl se, že bude pravidelně meditovat a postupně učinit svoji mysl prázdnou. Každý den chodil do chrámu, seděl v meditaci a učil se ovládat své myšlenky.
Postupem času začal cítit vnitřní klid a harmonii. Jeho mysl se stávala stále prázdnější, až nakonec dosáhl osvícení. Zjistil, že pravda není někde venku, ale v něm samém. Osvojil si taoistickou filozofii života a pochopil, že cesta k pravdě začíná v jeho vlastní mysli.
Xin se stal moudrým a pokorným mužem, který pomáhal ostatním najít cestu k osvícení. Věděl, že pravda a harmonie jsou v nás samotných, a že stačí mít prázdnou mysl a sledovat cestu tao.
Tato pohádka nám připomíná, že cesta k pravdě a osvícení začíná v našich vlastních myslech. Meditace a klidná introspekce nám mohou pomoci dosáhnout vnitřní harmonie a moudrosti.